Preparaty do dezynfekcji

Dezynfekcja rąk to podstawowa czynność niezbędna w celu utrzymania odpowiedniej higieny, szczególnie w wypadku wybuchu epidemii. Płyny do dezynfekcji rąk to artykuły niezbędne środki mające na celu niszczenie drobnoustrojów znajdujących się na naszych dłoniach. Mają one działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze oraz przeciwpierwotniakowe.

6 produkt(ów)

na stronę

6 produkt(ów)

na stronę

Preparaty do dezynfekcji - dla kogo?

Preparat do dezynfekcji rąk, przeznaczony zarówno do dezynfekcji higienicznej jak i chirurgicznej, ma szerokie spektrum działania - zwalcza bakterie, wirusy i grzyby. Żel do dezynfekcji rąk to preparat powszechnie używany przez służby medyczne, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, a także w gastronomii. Niektóre sytuacje życiowe wymagają częstszej dezynfekcji ciała. Spotyka to na przykład osoby leżące, które nie mają częstej możliwości dokładnego umycia się przy użyciu wody. Odpowiednie środki do dezynfekcji ciała pozwalają na dokładne oczyszczenie skóry i włosów oraz pozbycie się drobnoustrojów, bez powodowana podrażnień.

Płyn dezynfekujący jest na codzień używany w chirurgii, jednak z rosnącym zapotrzebowaniem na zwiększenie higieny osobistej w obliczu pandemii, żel antybakteryjny stał się podstawowym produktem pierwszej potrzeby dla każdego człowieka. Wielu do tej pory nie zdawało sobie sprawy jak istotny może być tak prosty zabieg, jakim jest dezynfekcja, dla zatrzymania rozprzestrzeniania się groźnych chorób.

Co zrobić, gdy ręce wysychają?

Profesjonalne płyny antybakteryjne umożliwiają odpowiednie oczyszczenie skóry z bakterii, wirusów, grzybów i innych drobnoustrojów jednocześnie pielęgnując ją i zabezpieczając przed nadmiernym wysuszeniem. Tani płyn do dezynfekcji może natomiast podrażniać skórę, pozbawiać ją naturalnej flory bakteryjnej i nadmiernie wysuszać. Tanie płyny do dezynfekcji dedykowane są głównie do oczyszczania powierzchni zmywalnych, takich jak klamki, stoły, podłogi, narzędzia czy sprzęt kuchenny. Świetnie radzą sobie z usuwaniem bakterii, jednak ich skład jest zbyt ubogi by zapewnić odpowiednią opiekę ciału człowieka. Nasza skóra potrzebuje czegoś więcej by utrzymać zbalansowaną florę bakteryjną oraz odpowiednie nawilżenie. Pośród wielu produktów antybakteryjnych znajdziesz kategorie poświęcone właśnie pielęgnacji rąk. Często zawierają one wyciąg z aloesu, a także są wzbogacone o składniki odżywiające zmęczoną częstym myciem skórę.

Czas działania żelu dezynfekującego

Istnieją różne kategorie płynów do dezynfekcji o zróżnicowanym czasie działania. Niektóre preparaty usuwają całe spektrum zanieczyszczeń w zaledwie 15 sekund, inne potrzebują więcej czasu. Z tego powodu, płyny antybakteryjne warto pozostawiać na dezynfekowanych powierzchniach przez dłuższą chwilę nie wycierając ich od razu.

Jaki płyn do dezynfekcji rąk?

Nie ulega wątpliwości, że środki dezynfekujące znacznie naruszają naturalną barierę hydrolipidową naszego naskórka. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się wszelkich bakterii i drobnoustrojów z naszego ciała. Na całe szczęście, w składzie wielu płynów antybakteryjnych znajdziesz substancje nawilżające i pielęgnujące, na przykład bisabolol, pantenol, gliceryna czy aloes. Przed zakupem możesz dokładnie zapoznać się ze składem wybranego środka.

Niektóre produkty mają wyższe stężenie niż inne. Przed użyciem produktu należy przeczytać informacje zamieszczone na etykiecie. Profesjonalne preparaty do dezynfekowania rąk są używane w placówkach służby zdrowia, przychodniach, domach opieki, salonach kosmetycznych, hotelach i innych placówkach odwiedzanych przez duże ilości ludzi. W takich miejscach ryzyko rozprzestrzeniania się niebezpiecznych dla zdrowia i życia bakterii, wirusów i grzybów jest znacznie zwiększone.

Środki do dezynfekcji przeznaczone do użytku osób prywatnych są zwykle mniej stężone i w związku z tym zazwyczaj mniej agresywne. Cena pomiędzy produktami specjalistycznymi a tymi do użytku domowego może się różnić ze względu na stężenie produktów. Niemniej dezynfekcja rąk środkami o niższym stężeniu nie jest gorsza niż tymi specjalistycznymi. Tego typu produkty mają więcej składników pielęgnacyjnych dla ciała i nie wysuszają go nadmiernie. Jeśli chcemy mieć pewność, że obszar został dokładnie zdezynfekowany, wystarczy potrzymać produkt nieco dłużej i nie wycierać go od razu do sucha. Nie zmienia to jednak faktu, że przy częstej dezynfekcji nasza skóra może wymagać dodatkowego nawilżenia. Z tego względu częstsze stosowanie kremów i balsamów jest jak najbardziej wskazane.

Kiedy warto sięgnąć po środki do dezynfekcji rąk?

Pozory mogą mylić - dezynfekcja nie dotyczy nie tylko członków personelu medycznego czy osób mających kontaktem z pacjentem wyjątkowo narażonym na działanie bakterii czy wirusów. Użycie odpowiedniego środka do dezynfekcji rąk zalecana jest również wszystkim osobom, które mają bądź mogą być narażone na kontakt drobnoustrojami chorobotwórczymi – na przykład podczas odwiedzin w domu opieki, po wyjściu ze szpitala, a także po odwiedzinach w żłobku czy przedszkolu. Codzienne dbanie o dezynfekcję rąk może ochronić nas przed chorobami czy przeziębieniem, zwłaszcza mamy częsty kontakt z małymi dziećmi lub osobami chorymi.

Produkty dezynfekujące w naszym sklepie

Dostępne w naszym sklepie produkty do dezynfekcji skóry są podzielone na odpowiednie kategorie. Są to złożone produkty, w których składzie znajdziesz substancje o udowodnionej skuteczności. Informacje na etykietach wykazują w których produktach zostały użyte kwas borowy, nadtlenek wodoru, nadmanganian potasu, mleczan etakrydyny, jodowany powidon czy inne środki dezynfekujące. W naszej ofercie znajdziesz produkty, które dokładnie dezynfekują, nie podrażniają skóry, nie wywołują alergii, szybko wysychają, nie pozostawiają plam czy zacieków. Nie budzą także żadnych zastrzeżeń pod względem toksykologicznym. Pośród naszych produktów znajdziesz płyny o różnych pojemnościach - od ilości hurtowych, po miniaturowe wersje opakowań mieszczące się w kieszeni - jak i chusteczki odkażające nasączone dezynfekującymi substancjami.