Tablice informacyjne w miejscach publicznych

Choć wielu osobom BHP kojarzy się z zestawem mało pasjonujących zasad, które mogłyby zostać przekazane w znacznie bardziej atrakcyjnej formie niż jest to od lat praktykowane, to nie da się ukryć, że tablice ostrzegawcze stosowane w oparciu o przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nieraz już uratowały niejedną osobę przed poważnym w skutkach wypadkiem. Co właściwie kryje się pod pojęciem BHP i dlaczego stosowanie tych przepisów w budynkach użyteczności publicznej jest tak istotne oraz jakie tabliczki powinny znaleźć się w niemal każdym budynku użyteczności publicznej? Kwestie te omówimy w dzisiejszym artykule.

BHP - definicja

Co kryje się za pojęciem BHP? Mówiąc najprościej jest to zbiór zasad oraz przepisów zawierający informacje o tym jak należy postępować aby zapewnić swoim pracownikom (oraz wszystkim innym osobom odwiedzającym dany firmę) maksimum bezpieczeństwa poprzez zminimalizowanie wszelkich czynników mogących prowadzić do wystąpienia dotkliwych w skutkach wypadków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne ostrzegawcze tablice informacyjne powinny być zgodne z normą jakości oraz standardów EN 7010, która stosowana jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów, za pomocą których można bez większego wysiłku ostrzec dużą liczbę osób o ewentualnych zagrożeniach, niebezpieczeństwach bądź dostępnym w pobliżu sprzęcie ratunkowym są ostrzegawcze tabliczki BHP, których ilość oraz rodzaj dostosowywana jest do indywidulanych potrzeb każdego budynku użyteczności publicznej, a więc m.in. jego powierzchni, przeznaczeniu oraz możliwych zagrożeniach dla zdrowia oraz życia, które mogą mieć miejsce na jego terenie.

Kup tablice informacyjne z plexi

Gdzie powinno się umieszczać ostrzegawcze tablice informacyjne?

Zanim przejdziemy do tego na jakiej wysokości powinny być umieszczone ostrzegawcze tablice BHP omówmy pokrótce w jakich miejscach tego rodzaju znaki muszą się wręcz znaleźć. Ostrzegawcze tablice (oraz tabliczki) stanowią niezbędne wyposażenie takich miejsc jak m.in.:

 • obiekty sportowe;
 • szpitale;
 • szkoły;
 • budynki mieszkalne;
 • szkoły oraz uczelnie wyższe;
 • urzędy;
 • banki;
 • centra handlowe;
 • banki;
 • duże markety spożywcze;

Choć każdy budynek użyteczności publicznej regularnie poddawany jest kontrolom przeprowadzanym przez straż pożarną mającym na celu ocenę sprawności i bezpieczeństwa instalacji gazowych, elektrycznych i kominowych, a także stanu urządzeń gaśniczych, oddymiających etc., to niestety nawet w najlepiej zaprojektowanym miejscu spełniającym wszelkie normy może zdarzyć się nieoczekiwana sytuacja.

Jeśli chodzi o zasady dotyczące umiejscowienia tablic ostrzegawczych zawierających istotne informacje, tutaj warto zwrócić szczególną uwagę na widoczność znaków, która nie powinna być ograniczona przez żadne reklamy. Wolnostojące znaki powinny być otwartych powierzchniach, które nie są zasłonięte przez filar, wnękę lub kolumnę, dzięki czemu można mieć pewność, że istotne komunikaty nie umkną żadnemu przechodniowi.

W przypadku znaków informacyjnych wiszących na ścianach, sufitach lub też każdych innych, pionowych płaszczyznach, warto skupić się na 2 kwestiach - centralnej pozycji oraz zachowaniu właściwej wysokości. Pierwszy z warunków oznacza, że tablice powinny być zamontowane w centralnym, widocznym z daleka punkcie, który z łatwością dostrzegą zarówno pracownicy, jak i klienci znajdujący się w danym miejscu. Drugi aspekt mówi z kolei o tym by umieszczać tablice informacyjne na wysokości równej wzrostowi przeciętnego, dorosłego człowieka. Dzięki temu nawet podczas najbardziej stresogennych sytuacji tabliczki skutecznie będą rzucały się w oczy.

Ostrzegawcze tabliczki informacyjne - konsekwencje wynikające z braku ich stosowania

Myślisz, że jedyna cena jaką przyjdzie Ci zapłacić w przypadku ostrzegawczych tabliczek informacyjnych to kwota za całe zamówienie złożone w danym sklepie? Nic bardziej mylnego! Jeśli nie umieścisz obowiązkowych tabliczek ostrzegawczych w określonych miejscach lub zrobisz to w sposób nieodpowiedni wówczas również musisz liczyć się z konsekwencjami, które nakładają na Ciebie przepisy prawa.

Wśród możliwych, indywidualnych konsekwencji możemy wymienić m.in.:

 • nałożenie kary bądź nagany;
 • karę grzywny w wysokości 1000-30 000 złotych;
 • karę ograniczenia wolności;
 • grzywnę karną;
 • karę pozbawienie wolności do 3 lat;

Działaniem obarczonym nałożeniem kolejnej kary grzywny jest niezawiadomienie odpowiednich służb o wypadku pracownika. Wydaje się być to jak najbardziej rozsądna cena za ukrywanie dotkliwych w skutkach zdarzeń.

Kilkadziesiąt produktów i konkurencyjna cena? Sprawdź jakie ostrzegawcze tabliczki informacyjne znajdziesz w naszym sklepie!

Interesują Cię wysokiej jakości ostrzegawcze tablice informacyjne, które zapewnią optymalne bezpieczeństwo Twoim pracownikom oraz wszystkim odwiedzającym osobom? W takim razie koniecznie sprawdź nasze propozycje! Wśród licznych kategorii przygotowaliśmy dla Ciebie nie tylko wysokiej jakości produkty ostrzegawcze spełniające wszelkie normy BHP, ale również inne niezbędne oznaczenia, które z łatwością dopasujesz do własnych potrzeb.

Korzystanie z naszego sklepu jest niezwykle intuicyjne - wystarczy, że wybierzesz daną kategorię bądź wpiszesz określone hasło do znajdującej się na stronie wyszukiwarki produktów i klikniesz przycisk "szukaj", a Twoim oczom ukaże się niejeden produkt, którego cena z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy.

Masz specjalne zamówienie na oznaczenia informacyjne? W takim razie nasza strona jest dokładnie tym czego szukasz! Korzystając z naszych usług możesz mieć pewność, że niestandardowy (bądź niedostępny u konkurencji) produkt spełni wszystkie Twoje oczekiwania i korzystając z fachowej pomocy z łatwością dopasujesz go do swoich ustawień. Zawsze staramy się by cena każdego z indywidualnych zamówień była jak najbardziej satysfakcjonująca.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą szczegółową ofertą - jesteśmy pewni, że nasza strona i jej bogaty asortyment spełni wszelkie Twoje oczekiwania i docenisz nasze usługi bez zbędnej reklamy, tak jak zrobiły to już setki osób :)

Dodaj komentarz