Czy ustawianie reklam przed siedzibą firmy jest legalne?

Każdy z nas, nawet osoba nie będąca przedsiębiorcą zdaje sobie sprawę z sił reklamy i jej wyników. Obecna jest w naszym życiu na co dzień chociażby w internecie. Reklamę dostrzec można w naszym życiu również fizycznie w formie tzw. potykaczy lub stojaków.

O ile w internecie zasady jej umieszczenia są proste o tyle należy zadać sobie pytanie, czy właściciele firm postępują zgodnie z prawem stosując wyżej wspomniane metody reklamy i jakie mogą być skutki takiego nieświadomego działania?

Potykacze w ostatnich czasach zalewały polskie ulice, toteż władze podjęły radykalne kroki w walce z tą formą przyciągania klientów. Te działania motywowane są względami bezpieczeństwa oraz estetyki. I o ile na te dotyczące strony wizualnej można przymknąć oko o tyle kwestie bezpieczeństwa tłumaczy się jasno- są one niebezpieczne dla osób w pełni sprawnych osób ale przede wszystkim dla niewidomych i niedowidzących.

Jak wygląda ta walka i czy potykacz jest nielegalny w całej Polsce? Sprawdźmy to.

Jak działać aby nie potknąć się prawnie o potykacz reklamowy?

W przypadku gdy potykacz znajduje się na terenie, którego przedsiębiorca jest właścicielem, nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia, ani takie działanie nie jest nielegalne. Ustawienie reklamy poza taką przestrzenią, czyli np. na chodniku jest już czynem zabronionym.

Ale czy zawsze?

Stosowanie fizycznej reklamy w formie stojaków nie jest czynem niedozwolonym, o ile jego właściciel uzyskał stosowne pozwolenie oraz opłacił podatek za przestrzeń, którą zajmuje stojak lub potykacz. Miasta jednak walczą z tą formą reklamy i dlatego chcąc skorzystać z takiego rozwiązania należy zweryfikować czy regulacje prawne danego miasta umożliwiają nam taki krok.

Egzekwowanie tego prawa nie jest jednak priorytetem dla straży miejskiej czy policji, bowiem mandaty nie są codziennością, a co za tym idzie weryfikacja ich legalności również nie następuje z dużą częstotliwością.

Podsumowując, każde działanie, którego skutkiem jest zajęcie pasa drogowego wymaga uzyskania zezwolenia, bowiem w przypadku jego braku zgodnie z ustawą o drogach zabrania się lokowania urządzeń/obiektów nie związanych z gospodarką drogową. Mandat za potykacz to szeroki zakres bowiem od 20 do nawet 500 zł.

Dodaj komentarz